...Skip to content

Aktuāli

Iestājoties tumšajam diennakts laikam, laiks padomāt par apgaismojuma ilgumu govju fermās

apgaismojums_ferma_horst-nakts

Apgaismojums govju novietnē

Pētījumi rāda, ka apgaismojuma daudzums un kvalitāte nopietni ietekmē kā izslaukumu, tā arī govju ražību atražošanā.

Apgaismojums rada palēninošu iedarbību uz enzīmu, kas iesaistīts melatonīna ražošanā. Melatonīna koncentrācija asinīs ietekmē citu hormonu, piemēram insulīnam līdzīgā augšanas faktora -1(IGF-1) koncentrāciju. Tiek uzskatīts, ka IGF-1 palielināšanās, kas saistīta ar garāku dienas garumu, izraisa piena ražošanas pieaugumu. Šis pieaugums var būt no 6% līdz 10%.

Tomēr, tā pat kā daudzām citām sugām, melatonīnam ir ietekme uz auglību. Tālab ir svarīgi, lai slaucamām govīm būtu gaismas/ tumsas periods. Ir pierādīts, ka optimālais dienas garums ir 16 stundas ar gaismas intensitāti no 150-200 luksiem. “Tumšajam”periodam jābūt 8 stundas ar apgaismojumu no 30 līdz 50 luksiem. Gaismas līmenis virs 30 luksiem nodrošina govīm normālus uzvedības paradumus.


Sarkano gaismu izmanto, lai imitētu tumsu. Tas nemaina govs uztveri par tumsu, bet atvieglo strādājošo darbu fermā tumšajā laikā.

Projektējot apgaismojumu, lai sasniegtu atbilstošu foto periodu un gaismas intensitāti, jāņem vērā vairāki faktori. Vienkārša esošo spuldžu nomaiņa pret spilgtākām, radīs izmaksas, šķietamu efektu, taču var nedot vēlamo labumu

apgaismojums_ferma_horst-nakts

Ideālā gadījumā gaismas intensitātei jābūt vienmērīgai visā novietnē, bez tumšiem stūriem. Tā kā gaismu uztver acs tīklene, vislabāk veikt mērījumus, kur atradīsies govs acs. Ir zināms, ka govis labprātāk ēd no tīras, gaišas virsmas.

Dienas garums ietekmē arī teļus. Ir pierādīts, ka teles, kurām bija tāds pats apgaismojuma režīms kā aprakstīts slaucamajām govīm, palielināja skeleta augšanu, uzlaboja piena dziedzeru attīstību un sasniedza pubertitāti mēnesi ātrāk nekā teles ar īsāku “gaišo dienas”laiku.

Savukārt ciet stāvošajām govīm, kurām tika nodrošināts  8 stundu gaišais un 16 stundu “tumšais”periods(pretēji slaucamajām), nākamajā laktācijā deva vairāk piena.

Nevajadzētu tāpat ignorēt slaukšanas zāli un uzgaidāmo telpu.  Gaisma intensitāte slaukšanas zālē var sasniegt pat 500 luksus, savukārt uzgaidāmā zālē jābūt ievērojami zemākam. Tas palīdzēs govju plūsmai, izmantojot govs tendenci pāriet no sliktāk apgaismotām vietām uz labi apgaismotām vietām.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.